Povești din vecini. În Parcul Adolescenței și în zona Lunei / PROGRAM

povești din vecini

Periplul în cartierele Timișoarei, demarat în cadrul programului „Îndrăznește!/Dare!” – Timișoara, Capitală Europeană a Culturii, prin programul Ex-Centrica, dedicat organizării de activități culturale în cartiere, se încheie în acest weekend.

În 18 și 19 mai, Casa de Cultură invită timișorenii din zona Girocului și din zona Lunei la depănat împreună „povești din vecini”, în parcurile din cele două cartiere.

Program

Sâmbătă, 18 mai

Parcul Adolescenței

Ateliere

orele 11 – 13 – Atelier de aranjamente florale, cu Eva Deschidar
orele 11 – 14 – Atelier de pictură, cu Livia Mateiaș
orele 11 – 14 – Atelier de împletit nuiele, cu Dinu Perva
orele 11 – 14 – Activități ale Liceului Teoretic Special Iris: exerciții de orientare spațială cu bastonul, prezentare a mașinii și alfabetului Braille și scriere în Braille, exerciții de explorare și identificare a unor obiecte, colorare în contur reliefat
orele 12 – 16 – Atelier de airsoft, cu Deairsoft
orele 13 – 17 – Activități sportive
orele 13 – 17 – Școala de Circ
orele 14 – 17 – Atelier de mânuit păpuși, cu actrița Maria Gornic
orele 14 – 17 – Atelier de meșterit păpuși, cu „Păpușile Bunicilor”
orele 16 – 18 – Atelier de percuție pentru copii, cu Sorina Savii

Scenă

ora 11 – „Sticluța”, spectacol pentru copii
ora 13 – „Ursul păcălit de vulpe”, spectacol cu păpuși, pentru copii
ora 14 – Grupul muzical „Mugurii de cânt”, Liceul W. Shakespeare
ora 17:30 – Spectacol de folclor, cu orchestra Ansamblului „Timișul” Tineret
ora 19 – Recital The Bandits
ora 20 – DJ ZoleeVee

„Parcuri pe Terra”, expoziție foto

Duminică, 19 mai

Parcul Lunei

Ateliere

orele 11 – 13 – Atelier de percuție pentru copii, cu Sorina Savii
orele 12 – 15 – Atelier de împletit nuiele, cu Dinu Perva
orele 12 – 16 – Școala de Circ
orele 12 – 17 – Activități sportive
orele 13 – 16 – Atelier de meșterit păpuși, cu „Păpușile Bunicilor”
orele 13 – 16 – Escape Box și jocuri supradimensionate, cu Escape Games Arena
orele 17 – 19 – Atelier de modelat cu lut, Kikodar

Scenă

ora 11 – „Sticluța”, spectacol pentru copii
ora 13 – Folclor german, cu Ansamblul „Vergissmeinnicht Buziasch”
ora 13:30 – Folclor sârbesc, cu Ansamblul „Kruna”
ora 14 – „Să ne jucăm de-a Scufița roșie”, spectacol cu păpuși, pentru copii
ora 17 – Spectacol de folclor, cu orchestra Ansamblului „Timișul” Tineret
ora 18 – Recital Bella Luna Band
ora 19 – Recital The Bandits
ora 20 – Recital Versus

„Parcuri pe Terra”, expoziție foto

About Post Author