A început lucrul la proiectul din Piața Traian. Locuitorii din Fabric, invitați să se implice / FOTO

Fabric

sursa foto: Facebook / Dominic Fritz

A început lucrul la proiectul care va transforma, practic, zona Pieței Traian într-un al doilea centru al Timișoarei. El include 12 străzi și patru piețe, care vor fi redesenate complet. Pentru șantierul propriu-zis urmează să fie găsită finanțare, cel mai probabil din bani europeni.

„Proiectantul lucrează deja la proiectul de regenerare a celor 12 străzi și 4 piețe din zona Traian. Împreună am vizitat toată această zonă și am discutat despre schimbările pe care ni le dorim. Aceste străzi vor avea spații verzi generoase, locuri de joacă, spații pietonale și de odihnă, o rețea de piste pentru biciclete, legături bune la transport în comun. Fostul parc care acum este asfaltat va fi readus la viață și toate străzile vor avea elemente de siguranță și accesibilitate pentru cei cu dizabilități, seniori sau copii”, a anunțat primarul Dominic Fritz.

Conform acestuia, locuitorii din zonă vor fi implicați încă din etapa de proiectare și vor putea transmite sugestiile lor către arhitecți.

Cine lucrează

Contractul pentru „servicii de proiectare și asistență tehnică în vederea realizării și implementării obiectivului de investiție «Regenerare urbană – Zona Piața Traian»” a fost atribuit, în luna martie, către asocierea Planwerk Arhitectura și Urbanism – Consipro – Melnytopo SRL – Studio de Peisaj Ana Horhat SRL – Prodeco Arhitectura și Inginerie – Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei. Documentația costă peste 1,5 milioane de lei. pentru această documentație.

Zona de intervenție include bd. 3 August 1919, Piața Acad. Corneliu Mikloși, str. Caragiale, str. Mezincescu, spl. Coloniei, Piața Roosevelt / Piața Romanilor, Piața Traian, Piața Petru Rareș, str. Dacilor, str. Mercur / Zăvoi, str. Petre Ispirescu, str. Ecaterina Teodoroiu, str. Costache Negruzzi, str. Mareșal Joffre / Ion Mihalache, str. Ștefan cel Mare, str. Anton Pann, str. Cantacuzino. În total, este vorba despre 8.250 mp de infrastructură verde și aproape 43.000 mp de „spațiu deschis creat sau reabilitat”.

Din Piața Traian ar putea fi eliminat complet traficul auto

Pentru Piața Traian, „prin studiul de circulație va fi analizată posibilitate reducerii / eliminării traficului auto. Se va permite accesul auto riveranilor și mașinilor de intervenție și mașinilor de transport pentru spațiile comerciale. Vor fi excluse complet parcările în spațiul pieței. Se vor marca monumentele existente în piață atât la nivelul pavajului, cât și prin iluminat. Se vor amenaja zone pentru diferite activități pentru toate vârstele: locuri de stat, de joacă, de petrecere a timpului liber, cu mobilier urban adecvat, noi spații verzi. Se vor propune terase sezoniere pentru alimentație publică. O variantă de amenajare este cea de spațiu comun cu mobilier masiv care să fie utilizat de barurile / cafenelele din zonă”.

Banii pentru proiectare vin parțial prin Programul Operațional Asistență Tehnică 2014-2020. Execuția propriu-zisă ar urma să fie finanțată prin Programul Operațional 2021-2027, dacă proiectul pe care îl va depune primăria va fi aprobat.

About Post Author