Vatman „atacat” cu o petardă în tramvaiul 5, în Ronaț

petardă

Tramvai blocat pe bd. Cetății

Incident grav într-un tramvai care circula pe linia 5. Un călător n-a avut nimic mai bun de făcut, decât să arunce o petardă în cabina vatmanului! A fost al treilea caz, în mai puțin de două zile, în care circulația tramvaielor a fost perturbată.

„Transportul public ar trebui să fie un spațiu sigur și civilizat pentru toți cei implicați – atât pentru călători, cât și pentru angajații noștri. Din păcate, în seara de 10 ianuarie, în jurul orei 20, un incident grav a perturbat activitatea pe linia de tramvai 5, în capătul de linie Ronaț. Un vatman aflat în timpul serviciului a fost victima unui act de vandalism, după ce un călător a aruncat o petardă în cabina sa, provocându-i disconfort auditiv la nivelul urechii drepte.
În urma acestui incident, colegul nostru a cerut retragerea de urgență în depou pentru o evaluare medicală. Dispeceratul Central a anunțat imediat serviciul de urgență 112”
, a transmis STPT.

„Polițiștii desfășoară verificări pentru a stabili cu exactitate circumstanțele în care s-a produs evenimentul, precum și pentru a depista și identifica persoana implicată, în vederea aplicării măsurilor legale care se impun”, au precizat reprezentanții IPJ Timiș.

„Facem apel la toți călătorii să respecte regulile de conduită și să semnaleze orice comportament inadecvat. Doar printr-un efort comun – călători, vatmani și șoferi – putem menține un serviciu de transport în comun modern, sigur și civilizat”, mai spun cei de la STPT.

Au fost două seri cu evenimente nefericite pentru societatea de transport. Joi seară, în centrul Timișoarei, un tramvai Armonia a luat foc, în zona cabinei vatmanului, din cauza supraîncălzirii aerotermei. Vineri seară, un tramvai Bozankaya s-a blocat pe bd. Cetății, circulația fiind blocată zeci de minute.

About Post Author