Timișoara Capitală Culturală, premiată în Olanda, pentru siguranța evenimentelor

timișoara capitală culturală

sursa foto: Centrul de Proiecte

Felul în care au fost organizate evenimentele mari ale Timișoarei Capitală Culturală Europeană au fost apreciate la nivel internațional. La ceremonia European Festival Award, desfășurată în Olanda, Timișoara și evenimentele ei din anul de capitală culturală au primit premiul Event Safety Award. Concurența a fost serioasă.

Premiile care celebrează excelența în organizarea festivalurilor din Europa au fost decernate miercuri seară, la Groningen, în Olanda. Din România au fost nominalizate Electric Castle – Best Major Festival, Jazz in the Park- Best Small Festival și Timișoara – Capitală Culturală Europeană, la categoria The Event Safety Award.

Premiul „pentru siguranța evenimentelor” se acordă unui proiect sau unei bune practici implementate la un festival european, în domeniul siguranței evenimentelor. Este vorba despre luarea unor măsuri care îmbunătățesc siguranța, securitatea și serviciile pentru participanți, dar și pentru organizatorii evenimentului. Premiul este acordat de un juriu de experți format din membri ai comitetului YES Group.

Timișoara – Capitală Culturală Europeană a câștigat acest premiu, pe care l-a ridicat Codruța Vulcu, cea care a fost „coordonator evenimente mari Timișoara 2023” la Centrul de Proiecte.

Efort de echipă

Pe scena din Piața Unirii au urcat Jessie J, Katie Melua, Róisín Murphy, Klangphonics, dar și artiști români cunoscuți și apreciați de public: Delia și Emaa, care au transformat evenimentul într-o experiență de neuitat. Peste 115.800 de spectatori au participat la cele peste 100 de evenimente organizate de joi, 7 decembrie, și până duminică, 10 decembrie 2023, în Piața Unirii, Cinema Timiș, Cinema Victoria, MX – Muzeul „Corneliu Mikloși”, Palatul Culturii și alte zeci de locuri din tot orașul. La concertele din Piața Unirii au participat, în condiții de siguranță deplină, peste 60.000 de spectatori.

„Această recunoaștere confirmă eforturile întregii echipe a Centrului de Proiecte
Timișoara, de a oferi publicului evenimente organizate în condiții de siguranță deplină. Le
mulțumesc colegilor mei din echipă, tuturor colaboratorilor implicați în acest efort comun
uriaș de organizare și totodată instituțiilor de ordine și siguranță publică din Timișoara, al
căror sprijin a avut un rol important în obținerea acestui premiu”
, a transmis Alexandra
Rigler, directoarea Centrului de Proiecte

Concurenții Timișoarei au fost festivalurile Dranouter, Tomorrowland, Extrema Outdoor, Pukkelpop, Graspop & Rock Werchter – Belgia, Habitat Festival – Germania, Paleo Festival – Elveția, Rocco del Schlacko – Germania și Traffic Chart (by Movendium) – Olanda.

Premiul pentru cel mai bun festival mare a mers la Open’er Festival, din Polonia.

About Post Author