Proiectul de buget, adoptat de guvern. Fără creșteri de taxe și impozite și deficit 7%

sursa foto: www.gov.ro
Guvernul a aprobat sâmbătă proiectul de buget pentru 2025, Asta este construit pe o creştere economică de 2,5% şi un deficit bugetar de 7% din PIB.
„Am adoptat bugetul (…) Este un buget cumpătat, care se bazează pe o prognoză prudentă. Este un buget echilibrat. Pe lângă investiţii avem fonduri suficiente să plătim salarii şi pensii. Punem fundamentele unei noi viziuni prin care să rezolvăm o serie de probleme structurale”, a anunţat ministrul Finanţelor, Tanczos Barna, la finalul ședinței de guvern de sâmbătă.
Înainte de începerea acesteia, premierul Marcel Ciolacu a spus că bugetul este unul fără modificări de taxe şi impozite. „Este un buget de dezvoltare, ca şi anul trecut, în care investiţiile ajung la un nou record – 150 de miliarde de lei, un plus 30 de miliarde faţă de anul trecut”, a afirmat premierul.
Conform acestuia, 20% din cheltuielile totale din 2025 reprezintă investiţii. Vor fi alocate 11 miliarde de lei pentru programele Anghel Saligny şi PNDL, 8,2 miliarde pentru proiectele PNRR şi 3,3 miliarde, pentru cele din fonduri europene.„Se va vedea în creşterea PIB la 1.913 miliarde lei. La mijlocul anului viitor vom ajunge la un PIB de 2.000 miliarde lei, adică 400 miliarde euro, dublu faţă de anul 2018. Este un semn clar că România intră într-o altă ligă economică”, a mai declarat Ciolacu.
Legea bugetului va fi înaintată parlamentului. Ea poate fi citită AICI.