PET-CT la Spitalul „Victor Babeș”. Momentan, doar contra cost

La Timișoara se pot face, de acum, investigații de tip PET-CT, la Spitalul „Victor Babeș”. Costă, pentru că nu sunt decontate încă de Casa de Asigurări de Sănătate, dar ajută foarte mult pacienții și medicii, în cazurile grave.
Începând din această săptămână, la Spitalul „Victor Babeș” pot fi făcute programări pentru realizarea de investigații imagistice de tip PET-CT. Aparatul a fost pus în funcțiune în toamna anului trecut, dar până acum au fost făcute investigații doar pacienților internați.
Investigația se face în baza unei recomandări de PET-CT de la medicul specialist. Programările se fac de luni până vineri, în intervalul orar 7 – 13, la numărul de telefon 0746-024.357. Tariful pentru această investigație este de 4.300 de lei. Banii se achită în contul RO04TREZ62121F330800XXXX, deschis la Trezoreria Municipiului Timișoara.
În momentul efectuării plații, trebuie specificat: Taxa PET-CT și numele pacientului, iar la rubrica „beneficiar”, Spitalul Clinic de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie „Dr. Victor Babeș” și codul fiscal 2487647.
Poate salva vieți mult înainte alte investigații
Tomografia cu emisie de pozitroni (PET) este o metodă de evaluare de înaltă performanță, care permite obținerea unor imagini detaliate și foarte precise ale structurii și funcției diferitelor țesuturi și organe.
„PET-CT-ul poate evidenția modificările metabolice cu 6 până la 12 luni înainte ca acestea să fie detectate la nivel morfologic cu investigațiile clasice, CT sau RMN. O asemenea evaluare este utilă în cazul diagnosticării cancerului, a stadializării, adică a evaluării extinderii unei boli oncologice, în cadrul monitorizării post-tratament a cancerului și în diagnosticarea metastazelor. Am obținut aprobările necesare pentru realizarea de evaluări PET-CT și la cerere, deocamdata contra cost”, spune prof. dr. Diana Manolescu, directorul medical de la „Victor Babeș”.
Reguli de respectat
Pacientul trebuie să respecte mai multe reguli. Cu șase ore înainte nu fumați, nu mâncați și nu beți cafea, ceai, alcool, lichide bogate în calorii, nu mestecați gumă și nu mâncați bomboane. În cazul în care programarea este făcută după-amiază, puteți lua un mic dejun cu 6 ore înainte de ora programată (carne slabă, omletă, lactate și cât mai multă apă plată). Nu consumați sucuri sau zahăr.
Cu 24 – 48 de ore înainte de investigație, evitați alimentele cu un conținut crescut de carbohidrați (pâine, paste făinoase, fasole, orez, mămăliga, mazăre, cartofi etc). Consumați proteine, dar nu cafea, alcool, zahăr sau băuturi dulci sau carbogazoase. Beți mai multă apă plată. Sunt interzise activitățile fizice intense.
Puteți lua medicamente doar cu apă și dacă sunt tolerate pe stomacul gol. Informați medicul despre orice tratament pe care îl urmați, deoarece anumite medicamente pot influența rezultatele investigației PET-CT. Nu luați medicamente care conțin zahăr.
***
Din cauza modificărilor metabolice induse de procedurile terapeutice, examinarea PET-CT se indică la minimum 2-4 săptămâni post chimioterapie, la minimum 4-6 săptămâni post intervenție chirurgicală și la minimum 2 – 3 luni post radioterapie.