„Patinoar” de 12 milioane de lei. Sau cum îți poți rupe gâtul în Iosefin / VIDEO

Timișoara este, de la primele ore ale dimineții de duminică, sub cod galben de burniță, cu depunere de polei. Unul dintre locurile în care previziunile meteorologilor pot fi verificate și confirmate este Pasarela Gelu, redeschisă anul trecut. Ea poate fi traversată doar pe riscul propriu!
Dalele de pe Pasarela Gelu au făcut… casă bună cu burnița care cade duminică la Timișoara. Acoperite cu un strat generos de polei, ele sunt un adevărat pericol pentru oricine are drum pe acolo.
Nu știm dacă primăria a făcut recepția lucrării, pentru că nu a anunțat oficial acest lucru, și, deci, nu știm în grija cui este pasarela în acest moment. Oricum ar fi însă, nu era cel mai greu lucru din lume să arunci două lopeți de antiderapant, cu o singură condiție: să-ți și pese. Ceea ce nu e cazul.
Pasarela Gelu a fost deschisă la finalul lunii mai 2024. Ea a fost reconstruită, lucrăril costând bugetul local 12 milioane de lei. Acestea ar fi trebuit finalizate în noiembrie 2023. Constructorul – asocierea PAB România – Instal Group – Elecon Plus SRL – a solicitat trei prelungiri.
Timișoara și mai multe localități din Timiș sunt sub cod galben de burniță, cu depunere de polei, încă de duminică dimineață.