Oscar 2021: Nomadland, cel mai bun film. Colectiv, în finală la două categorii

A 93-a ediție a Premiilor Oscar s-a încheiat, fiind difuzată în peste 225 țări și teritorii. România a fost în finală cu filmul „Colectiv”, nominalizat la două categorii: cel mai bun lungmetraj internaţional și cel mai bun lungmetraj documentar.

Oscar

Mank, al lui David Fincher, cu Gary Oldman în rol principal, a avut cele mai multe nominalizări pentru Oscar 2021.

Şase filme au avut câte şase nominalizări la Oscar 2021 – The Father, Judas and the Black Messiah, Minari, Nomadland, Sound of Metal şi The Trial of the Chicago 7.

Aceștia au fost câștigătorii

Cel mai bun film: Nomadland
Nominalizări: The Father, Judas and the Black Messiah, Minari, Nomadland, Promising Young Woman, Sound of Metal, The Trial of Chicago 7, Mank

Cel mai bun regizor: Chloe Zhao (Nomadland)
Nominalizări: Chloe Zhao (Nomadland), David Fincher (Mank), Lee Isaac Chung (Minari), Emerald Fennell (Promising Young Woman), Thomas Vinterberg (Another Round)

Cel mai bun actor în rol principal: Anthony Hopkins (The Father)
Nominalizări: Riz Ahmed (Sound of Metal), Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom), Anthony Hopkins (The Father), Gary Oldman (Mank), Steven Yeun (Minari)

Cea mai bună actriţă în rol principal: Frances McDormand (Nomadland)
Nominalizări: Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom), Andra Day (The United States v. Billie Holiday), Vanessa Kirby (Pieces of a Woman) Frances McDormand (Nomadland), Carey Mulligan (Promising Young Woman)

Cel mai bun actor în rol secundar.: Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)
Nominalizări: Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah), Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago 7), Leslie Odom Jr. (One Night in Miami), Paul Raci (Sound of Metal), LaKeith Stanfield (Judas and the Black Messiah)

Cea mai bună actriţă în rol secundar: Yuh-Jung Youn (Minari)
Nominalizări: Olivia Colman (The Father), Amanda Seyfried (Mank), Glenn Close (Hillbilly Elegy), Yuh-Jung Youn (Minari), Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)

Cel mai bun lungmetraj internaţional: Another Round (Danemarca)
Nominalizări: Another Round (Danemarca), Better Days (Hong Kong), Colectiv (România), The Man Who Sold His Skin (Tunisia), Quo Vadis, Aida? (Bosnia şi Herzegovina)

Cel mai bun lungmetraj de animaţie: Soul
Nominalizări: Onward, Over the Moon, A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon, Soul, Wolfwalkers”

Cea mai bună scenografie: Mank
Nominalizări: The Father, Ma Rainey’s Black Bottom, Mank, News of the World, Tenet

Cel mai bun scenariu adaptat: The Father
Nominalizări: Borat Subsequent MovieFilm, The Father, Nomadland, One Night in Miami, The White Tiger

Cel mai bun scenariu original: Promising Young Woman
Nominalizări: Judas and the Black Messiah, Minari, Promising Young Woman, Sound of Metal, TheTrial of the Chicago 7

Cea mai bună imagine: Mank
Nominalizări: Sean Bobbitt (Judas and the Black Messiah), Erik Messerschmidt (Mank), Dariusz Wolski (News of the World), Joshua James Richards (Nomadland), Phedon Papamichael (The Trial of the Chicago 7)

Cel mai bun montaj: Sound of Metal
Nominalizări: The Father, Nomadland, Promising Young Woman, Sound of Metal, The Trial of the Chicago 7

Cea mai bună coloană sonoră: Soul
Nominalizări: Da 5 Bloods, Mank, Minari, News of the World, Soul

Cel mai bun cântec: Fight For You (Judas and the Black Messiah)
Nominalizări: Fight For You (Judas and the Black Messiah), Hear My Voice (The Trial of the Chicago 7), Husavik (Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga), lo Sě (Seen) (The Life Ahead/ La Vita Davanti a Se), Speak Now (One Night in Miami…)

Cel mai bun sunet: Sound of Metal
Nominalizări: Greyhound, Mank, News of the World, Soul, Sound of Metal”

Cele mai bune efecte vizuale: Tenet
Nominalizări: Love and Monsters, The Midnight Sky, Mulan, The One and Only Ivan, Tenet

Cel mai bun machiaj/cea mai bună coafură: Ma Rainey’s Black Bottom
Nominalizări: Emma, Hillbilly Elegy, Ma Rainey’s Black Bottom, Mank, Pinocchio

Cele mai bune costume: Ma Rainey’s Black Bottom
Nominalizări: Emma, Ma Rainey’s Blackbottom, Mank, Mulan, Pinocchio

Cel mai bun scurtmetraj animat: If Anything Happens I Love You
Nominalizări: Burrow, Genius Loci, If Anything Happens I Love You, Opera, Yes-People

Cel mai bun scurtmetraj de ficţiune: Two Distant Strangers
Nominalizări: Feeling Through, The Letter Room, The Present, Two Distant Strangers, White Eye

Cel mai bun lungmetraj documentar: My Octopus Teacher
Nominalizări: Colectiv, Crip Camp, The Mole Agent, My Octopus Teacher, Time

Cel mai bun scurtmetraj documentar: Colette
Nominalizări: Colette, A Concerto Is a Conversation, Do Not Split, Hunger Wardm, A Love Song For Latasha