Dezbatere despre impozitele locale. „Ajustarea” cu rata inflației ne scoate mai mulți bani din buzunare
Dacă sunteți interesați de impozitele pe care le vom plăti anul viitor, vă puteți spune punctul de vedere în fața reprezentanților primăriei. Săptămâna viitoare este dezbatere publică.
Primăria Timișoara organizează marți, 10 decembrie, o dezbatere publică privind proiectul de stabilire a impozitelor și taxelor locale pentru 2025. Aceasta va avea loc de la ora 12, în Sala de Consiliu.
„Conform proiectului, formula de calcul pentru taxele și impozitele locale rămâne aceeași pentru anul 2025, la cota de impozitare stabilită în 2018. Persoanele cu venituri mici, asociațiile care prestează servicii sociale sau persoanele care și-au reabilitat termic imobilul vor beneficia de scutiri de impozit, în timp ce spectacolele și manifestările artistice vor beneficia în continuare de cota 0 de impozitare”, transmite PMT.
Totuși, în baza legislației fiscale, impozitele trebuie ajustate anual cu rata inflației. Proiectul vizează, deci, ajustarea cu 10,4%, rata inflației calculată de Institutul Național de Statistică. Ca exemplu, dacă în prezent pentru un apartament cu o cameră plătiți 54 de lei, în 2025 impozitul va fi de 60 de lei.
Alte exemple
- Impozit teren curți construcții în zona B de 500 mp – 546 lei în 2024, 603 lei în 2025
- Impozit pentru teren de 1.000 mp intravilan arabil zona C – 13 lei în 2024 și 14 lei în 2025
În cazul mașinilor, pentru una cu o capacitate de 1.578 cmc, în 2024 impozitul a fost 129 lei, iar în 2025 va fi de 143 lei. La capacitatea de 1.998 cmc, impozitul se majorează de la 365, la 403 lei.
Vă puteți înscrie la dezbaterea publică online, la adresele consultare@primariatm.ro și primariatm@primariatm.ro, sau fizic, la Camera 12, până în 6 decembrie, ora 12.
Proiectul de hotărâre poate fi consultat AICI.